Sluníčko začíná příjemně hřát a o to víc láká strávit čas venku. Když máte balkón nebo terasu je nyní ideální čas na opravy a na přípravu na letní sezónu. Ve velkých městech je balkón ideálním místem pro propojení venkovního prostředí s interiérem. Pokud bydlíte v domku, i tak můžete mít balkón, tak proč všechen prostor nevyužít maximálně. Rekapituluji jeden ze svých starších článků, který je stále stejně aktuální.
Začnu nejdřív na jakou stranu je balkón orientován, kdy budete mít nejvíc sluníčka, kdy zase stín. Záleží i na okolních domech, ale zpravidla s balkónem orientovaným na jih si užijete nejvíc sluníčka a někdy až příliš. S balkónem na sever moc sluníčka nebudete mít. Dřív se používaly pro usklaňování potravin, ale v parných dnech budou tyto balkóny ideální. U balkónů orientovaných na východ budete mít slunce převážně dopoledne. Balkóny směrem na západ jsou ideální pro užívání si odpoledního času.
A teď ze stavebního hlediska. Balkóny jsou vystavovány vysokým teplotním a vlhkostním rozdílům, které ovlivňují jeho technický stav a životnost. V jakém stavu je Váš balkón nebo lodžie? Stačí drobné úpravy a nebo je zapotřebí zrekonstruovat celý balkón? Zde upozorňuji, že pokud se nejedná o Váš dům, je zapotřebí minimálně informovat společenství vlastníků v domě. Přestavbou nesmíte porušit vizuální vzhled celého domu. Větší úpravy musí být na stavební povolení. Rekonstrukce balkónu může být až do rozsahu vybourání stávající skladby podlahy, vyrovnání podlahy betonovým potěrem, hydroizolace, pokládka dlažby nebo jiného typu podlahy, opravy části fasády, demontáž stávajícího zasklení a zábradlí, instalace nového zábradlí a zasklení, kontrola a oprava odvodňovacího systému, instalace okapového plechu a nátěr vnitřních a vnějších prostor balkónu/lodžie. K tomu se můžou řešit i elektrické rozvody k osvětlení nebo prostupu pro elektrickou zásuvku. Těch možností je opravdu mnoho. Vše se odvíjí od typu stavby domu, jeho konstrukcí, použitých materiálů a hlavně od aktuálního stavu balkónu.
Zábradlí nemůžete ovlivnit, pokud se nejedná o váš dům, ale podlahovou krytinu ano. Zde už je zapotřebí uvažovat v kontextu. Jaká je fasáda domu, o jakém typu nábytku přemýšlíte? Jak lze propojit vizuálně místnost s balkónem. Už je dobré si začít představovat nejenom jaké materiály budou použity, způsob položení podlahové krytiny, ale i jak spolu barevně bude vše hrát. Za mne určitě platí méně je více. Na mém blogu pod štítkem barvy, najdete inspiraci např. od článků: akcent v interiéru, jednobarevném prostoru, o vícebarevném interiéru a dalších. Jsou to základní pravidla a už u výběru podlahové krytiny je vhodné na ně myslet. A pokud hodláte na balkóně pěstovat bylinky nebo květiny a k tomu ho budete chtít doplnit třeba textíliemi nebo keramikou květináčů, tak i tyto prvky jsou nejenom barevnými akcenty, které ovlivní celkový vzhled balkónu.
Můžete mít podlahu dřevěnou, která je krásná na pohled i došlap, ale je náročnější na údržbu a doporučují se pro ni tvrdší dřeviny. Variant je mnoho, ale chce to se o podlahu starat, jednou za rok ji natřít a starat se o ní s větší péčí. Pokud není balkón krytý horním balkónem, nebo stříškou raději bych volila jinou variantu pro podlahu.
Mně osobně se líbí dřěvěné deckingové čtverce, které se dají položit na třeba již keramickou dlažbu a instalaci zvládnete sami bez profesionální firmy. Pokud podklad je rovný a není poničený, je to vhodná a nenákladná renovace balkónu. Jsou už různé velikosti deckingových čtverců a pokud máte malý balkón, doporučuji ty menší, který prostor opticky zvětší.
A pak zde je varianta pro ty, kteří si přejí dřevěnou podlahu, ale bojí se jejího ošetřování a to jsou dřevoplastová prkna, která jsou na údržbu opravdu jednoduchá a částečně vynahradí pocit z dřevěné podlahy.
Klasika je samozřejmě keramická dlažba, která nabízí spoustu druhů dekoru. Zde je důležité ohlídat mrazuvzdornost a protiskluzovost keramické dlažby. Vyberte si dlažbu s bílým střepem, která není nasákavá a vyznačuje se vysokou kvalitou. Opravdu si ověřte, že je to dlažba do exteriéru, její mrazuvzdornost by měla být menší než 3% a protiskluzovost (součinitel smykového tření) by měla být minimálně 0,3. Vybírejte tlustší dlaždice. Dlažby s nižší tlouštkou než je 1 cm můžou popraskat, i když jsou správně položené.
A příště se těšte na stínění, osvětlení, výběr nábytku na balkón a jeho ladění pro tu pravou atmosféru. Přeji Vám krásný čas strávený na balkóně nebo lodžii.
Krásný článek a spousta inspirace, díky 🙂 Právě jdu přesazovat kytky na balkóně a uvažuju, co ještě vylepšit, vyměnit nebo doplnit a zaujaly mě ty deckingové čtverce.
Evi, děkuji za komentář. O to víc mě to motivuje dopsat druhý díl 🙂 Nad těmi čtverci také přemýšlím….