Barvy v interiéru – úvod

Mám v plánu oprášit pár starých článků k barvám a interiéru, ať už se jedná o monotónní interiér nebo interiér, kde převládají barvy. Články jsou z mého starého blogu a často se k nim vracím, jak zde, tak při konzultacích s klienty nebo přáteli. Originály najdete na mém starém blogu zde: https://barborarosalie.blogspot.com/. Některé věci v nových článcích více rozepisuji, pro ještě lepší představu.

Originál obrázků z Pinterestu zde.

Barvy jsou jedny z prvních věcí, které Vás napadnou, když začnete přemýšlet nad jakoukoliv novou místností, kterou budete chtít zařizovat. Bude to jeden z prvotních vjemů, nad kterými se zamyslíte. Barva Vám bude navozovat pocit v kterém Vám bude příjemně. Barvy v interiéru mají spoustu možností a funkcí. Barva může být dominantní, ale i neutrální, může Vám pomoci zakrýt nedostatky v interiéru, ale pokud se špatně zvolí množství, kombinace barev, odstín atd. může mít nejen podvědomě špatný vliv na psychiku, ale i krásně vymyšlený interiér dokáže zkazit.

Úvodem zopakuji základní rozdělení barev. Základní rozdělení barev Vám pomůže si uvědomit, jak se barvy dělí a jak vznikají. Na závěr článku bude pár tipů, jak začít pracovat s barvami v interiéru.

Studené barvy – modrá, zelená, fialová a jejich odstíny.

Originál obrázku z Pinterestu zde.

Teplé barvy – červená, oranžová, žlutá, hnědá a jejich odstíny.

Originál obrázku z Pinterestu zde.

Neutrální barvy – černá, šedá a bílá.

Originál obrázku z Pinterestu zde.

Nebojte se míchat teplé barvy se studenými a naopak. Je to výzva, pro kterou je dobré mít cit, ale vše se dá z velké části natrénovat. Ke konci článku se dozvíte první kroky, jak na to.

Další dělení barev 

Primární (základní) barvy – červená, žlutá a modrá.

Sekundární barvy – vznikají smícháním dvou základních barev – zelená, oranžová a fialová.

obrázek z http://pastelpaintinggateshead.blogspot.com.au/

Komplementární neboli doplňková barva stojí v barevném spektru naproti základní barvě, která se nepodílela na jejím vzniku a spolu tvoří největší barevný kontrast.

Takže nejsilnější barevný kontrast je mezi červenou a zelenou barvou (sekundární barva vznikla ze základních barev – modré a žluté),

Originál obrázku z Pinterestu

modrá s oranžovou (sekundární barva vznikla ze základních barev žluté a červené)

Originál obrázku z Pinterestu

a žlutá s fialovou (sekundární barva vznikla ze základních barev červené a modré).

Originál obrázku z Pinterestu

Nezapomeňte, že žádná barva neexistuje sama o sobě, barvy se navzájem ovlivňují. Každá barva zabarvuje vše kolem sebe svou barvou komplementární. Šedá barva může doladit interiér, ale také může přebírat doplňkovou barvu tzn. šedá na fialové bude působit žlutě. To samé platí u lesklých materiálů a kovů.

Tip: když si nejste jistí nějakou barevnou kombinací, pokud existuje v přírodě, tak barevná kombinace funguje.

Jak začít

Když nemáte tolik času, krátký postup začátku výběru barev:

  • začněte googlem. Vyberte výrazy: colors, primary colors, secondary colors, palette. Tím se seznámíte s barevnými škálami a začnete podvědomě vnímat, které barvy k sobě jdou a které ne.
  • Pokud už víte, jaký styl se Vám líbí, nebo úplně začínáte, jděte na pinterest a zadejte název stylu interiéru a k němu přidávejte výrazy/barvy pro zúžení výběru a čerpejte insiraci.
  • Pokud nevíte ani styl a hledáte barvu, jděte opět na pinterest a hledejte: colors pallete. Příklad zde. A jak už jsem řekla výše, pokud barevná kombinace existuje v přírodě, bude fungovat i mimo ní.

Když máte čas:

  • Je spousta knížek o barvách, je to věčné téma. Každé období má jinou preferenci. Takže pokud na barvu v interiéru jdete z většího pohledu, v jakémkoliv knihkupectví na téma barvy najdete spoustu inspirace. Určitě najdete detailní rozebrání, co jaká barva znamená, co podporuje. To si můžete přečíst i u mě na starém blogu zde: https://barborarosalie.blogspot.com/.

Když už víte zhruba styl a barvu, nebo máte fotografii s interiérem, který se Vám líbí, můžete jít na stránky coolors a tam nahrajte fotografii s interiérem a vytvořte si svoji paletu interiéru, která Vám bude sloužit jako první krok k sestavování inspirace/moodboardu pro Váš interiér.

Přikládejte barvy k sobě, podívejte se na celou barevnou škálu a její odstíny. Pokud Vám nestačí moodboardy v počítači, jeďte do obchodu s barvami a vezměte si vzorníky barev. Často používané jsou barvy RAL, když znáte kód barvy, jednoduše Vám ji v obchodě s barvami namíchají.

Pro více barevné inspirace se můžete podívat ke mě na Pinterest, kde uvidíte barvy v interiérech v různých příkladech, ať už se jedná o jednobarevný nebo vícebarevný interiér. Vše hezky rozdělené podle témat najdete zde: https://cz.pinterest.com/barborarosalie/. A pokud si chcete vytvořit moodboard s barvami a jak na něj se dozvíte zde: https://barborarosalie.cz/ebook-zdarma/. Příště se podíváme na vícebarevný prostor.

Zdroje:

–  Barvy pro váš byt – Gisela Watermannová – Ikar

– Průvodce bytového designéra – Jana Boháčková, Leona Fousková, Tomáš Havránek a Zuzana Staňková – Edika

Architektura je má láska, která mě provází životem a design je má cesta, díky kterému inspiruji k vysněným interiérům. O mně si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.